Rút kiskacsák új élete, avagy hogyan készítsünk táskát

2013 július 24. | Szerző:

Táska pólóból és tunikából

Táska az egykori pólóból és tunikából

A férfiak szerint kétféle nő létezik: az egyik cipőt gyűjt, a másik táskát. Én a táskások körébe tartozom, és leginkább a saját készítésű táskákat szeretem.

Ez a történet egy turkálóban és egy hipermarketben kezdődik. A hipermarketben pár évvel ezelőtt valószínűleg “a  minőségileg kifogásolható áruk” polcáról emelhettem le egy akciós sötétzöld pólót, kizárólag azért, mert egy varrógép volt rajta. Az első mosás után tűnt fel, hogy a póló eléggé meg van csavarodva, ami a nyomott mintát is magával csavarintotta, tehát nem volt igazán hordható, de sebaj, majd eljön az ideje, betettem a szekrénybe, és néha nézegettem rajta a varrógép képét.

A turkálóban meg pár hete szembejött egy mentaszínű vászon kockás tunika. Aki ismer, tudja, két gyengém van: ha valami kockás vagy ha zöld. Szemre jónak tűnt, a próbafülke előtt nyugdíjasok hada verekedett a bejutásért, a kétévesem meg a plüssállatok ketrecébe próbált bejutni a már kidobált mackók helyére – tehát kifizettem a zöld kockást gyorsan, próba nélkül és távoztunk.

Aztán itthon láttam, hogy ez se stimmel: nem nagy, nem kicsi, mégse jó. Irány a szekrény mélye, majd lesz valami.

Szóval ők ketten találkoztak a szekrény aljában, a csúnyák és használhatatlanok, és ők lettek az én jelenlegi kedvenc táskám.

a varrógépes póló és a tunika

a varrógépes póló és a tunika

Egyértelmű, hogy a varrógép lesz kívül; a tunika lesz a teherhordó bélés, mert az nem nyúlik. Fogtam az ollót és levágtam a póló tetejét, így ni:

póló szabása - 1. lépés

póló szabása – 1. lépés

Aztán az alját is levágtam, a minta alatt kellő helyet hagyva az összevarrásnak és hogy egy “alaplapot” formázzak majd a táska aljának. Oldalt összevarrtam az ujjak maradékát, de nem a szabásvonalnál, hanem csak ahogy jött egyenesen. A képen is látszik, hogy nem a varrásvonalat vettem oldalvonalnak, hanem ahogy összefekszik a póló, mert ha azt erőltetem, nekem is csavarodni fog a táskám.

(Sajnos sokszor látni olyan konfekcionált ruhadarabokat az utcán, amik hasonlóképpen csavarodnak, pl. farmernadrág varrása felül oldalt kezdődik és lent a cipő orránál ér véget!! Ez történik, ha nem szálirányba szabják a ruha részeit, valamiféle anyagtakarékosságból vagy egyszerű nemtörődömségből.)

táska külső zsákosítva

táska külső zsákosítva

A kifordított pólót aztán ráfektettem a tunikára és körbevágtam, nem variáltam sokat:

a bélés szabása

a bélés szabása

körbeszabva

körbeszabva

A kockás bélést is hasonlóan zsákosítottam, a tetejénél kissé magasabbra hagytam, mert abból lesz a táska szegélye. A kockás anyag összevarrása után alját képeztem mind a két anyagból, a sarkát összefogva a varrásokat egymásra fektettem és keresztben legépeltem:

belső sarok képzés az aljához

belső sarok képzés az aljához

A felesleget le is vágtam.

Készítettem a tunika maradékából két fület, kb. 60 cm-esek, ezeket ragasztós közbéléssel aláragasztottam, hogy eszébe se jusson megnyúlni. a 8 cm széles szalag két oldalán 1-1 cm-t bevasaltam, majd félbevasaltam, így tűztem meg a két szélét:

pánt bevasalva

pánt bevasalva

Aztán mindent összegombostűztem a helyére, és körbevarrtam az egészet:

fülek a helyükön, a táska széle is gombostűzve - varrásra várva

fülek a helyükön, a táska széle is gombostűzve – varrásra várva

A világos, kifelé fordított anyag egy zsinórházat képezett így, ebbe bele is fűztem a tunikából kinyert keskeny kis szalagot. Azért egy jókora patentot is varrtam a táskára, meg egy kicsikét a két fül felső középső találkozásához is, mert nekem a táska egyik füle mindig lecsúszik a vállamról. Ilyet most csináltam először, használat közben nem zavar.

Tépőzár is lehetne, csak azt nem igazán szeretem, csak ha valóban funkciója van.

Pl. fákat kell telepíteni  🙂

patentok a fülön

patentok a fülön

Azt gondolom, jó dolog, ha néhány ruhadarabban vagy lakástextilben meglátjuk a lehetőséget a változásra, megérezzük a kelme-lelkét az anyagnak. Nem csak takarékossági szempontból (bár a méteráru-árak mellett ez sem elhanyagolandó), de szerintem sokan vagyunk úgy, hogy egy-egy régebbi ruhadarabot nincs szívünk kidobni, és várjuk az ihletet az újrahasznosításra. Nálam így született férfiingből vagy régi pólóból kisfiú-rövidnadrág, gyerek ágyneműből kislányruha, régóta nem használt függönyből díszpárna háta. Rengeteg egyedi dolgot lehet így összehozni, kicsit máshogy kell talán nézni a textilanyagokat és fontos, hogy bátran vágjunk bele!!   😉

Hallgassatok végül egy kis klasszikust, klasszikusok előadásában, kár, hogy igazi klipje nincs…

 

 

 

 

 



Legutóbbi hozzászólások

    2013. július
    h k s c p s v
    « máj   aug »
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    293031  

    Blogkövetés

    Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

    Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

    Üzenj a blogger(ek)nek!

    Üzenj a kazánháznak!

    Blog RSS

    Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!